Szkolenie Nerw błędny w praktyce logopedycznej
Cena regularna:
towar niedostępny
Opis
Nagranie 2 godz.
Temat: Nerw błędny i teoria poliwagalna w praktyce neuro/logopedycznej
Otwarcie gardła otwiera drogę do serca i jego uczuć, wyrażanych w dźwiękach śpiewu i płaczu. Zamknięcie gardła nie pozwala niczemu dostać się do środka ani niczemu wydobyć A. Lowen „Narcyzm" Czy słyszałeś o koregulacji, czyli zjawisku wzajemnej regulacji stanów fizjologicznych między dwiema osobami? Czy wiesz, że twoje mięśnie mimiczne mają bezpośredni związek z regulacją rytmu serca, dobrą funkcją oskrzeli i płuc? Rzadziej funkcjonujemy w środowisku, do którego przyzwyczailiśmy się w toku ewolucji. Więcej czasu spędzamy przed monitorami, do kontaktów używamy nowych technologii, ale to pozytywne doświadczenia bliskości chronią nas, pomagają realizować nasze cele, rozwijać się. Wielu pacjentów gabinetów logopedycznych ma trudności z wejściem w kontakt, nie robi postępów w terapii mimo, że używamy wszystkich dostępnych nam technik, nowych, świetnych metod terapii. Nasi pacjenci – np. ze spektrum autyzmu, po ciężkich zabiegach operacyjnych, udarze - nie dostają od swojego układu nerwowego adekwatnych informacji o bezpieczeństwie lub zagrożeniu. Ich autonomiczny układ nerwowy uruchamia mechanizm obronny uciekaj/walcz albo mechanizm zamrożenia. Na te reakcje nie mamy wpływu, gdyż są regulowane na drodze tzw. neurocepcji, bez udziału naszej świadomości. Nie umiemy wystarczająco dobrze czytać układu nerwowego. Wciąż jest dla nas tajemnicą, mimo że nasze organizmy zarządzane są przez ten układ mniej lub bardziej skutecznie każdego dnia od tysięcy lat.
Dlatego w tym warsztacie:
chcę Ci wyjaśnić mechanizmy neurobiologiczne wpływające na jakość pracy terapeuty zajmującego się zaburzeniami mowy
chcę byś nauczył/nauczyła się jeszcze lepiej czytać sygnały wysyłane przez pacjenta i zaczął/zaczęła zwracać uwagę na swoje reakcje- nasze ciała i nasza intuicja mówią nam znacznie więcej niż rozum.
Jak zatem prowadzić skuteczną terapię neuro/logopedyczną? Jak odblokować pacjenta?
Program:
Co da Ci udział w webinarze?
• Poznasz przydatne w pracy neuro/logopedycznej podstawy teorii poliwagalnej i zyskasz nowe spojrzenie na rozwój komunikacji oraz rolę mowy w powiązaniu z anatomią funkcjonalną autonomicznego układu nerwowego.
• Zmienisz spojrzenie na rolę i funkcję nerwu błędnego w nabywaniu kompetencji komunikacyjnych.
• Dowiesz się, jaki związek ma nerw błędny z obszarem ustno-twarzowym, sercem, płucami i co to oznacza dla jakości twojej pracy.
• Zredefiniujesz pojęcie komunikacji i podejście do rozumienia czym jest gotowość komunikacyjna.
• Zrozumiesz na czym polega koregulacja i jak w prosty sposób wprowadzić ją do gabinetu terapeutycznego.
• Dowiesz się, jaki masz wpływ na autonomiczny układ nerwowy, by skutecznie zaplanować pracę neuro/logopedyczną.
• Nauczysz się, w jaki sposób pracując z obszarem ustno-twarzowym będziesz mieć realny wpływ na zachowanie, emocje i samopoczucie pacjenta (i odwrotnie).
• Będziesz trafnie odczytywać sygnały z ciała pacjenta, które świadczą o aktywacji konkretnej części autonomicznego układu nerwowego.
• Doświadczysz działania bardzo prostych technik manualnych stymulujących nerw błędny.
• Dowiesz się na czym polega „gimnastyka neuronalna”
• Poznasz proste techniki pracy i nauczysz się wybierać/dopierać znane ci metody, które korespondują z teorią poliwagalną, a przydadzą się w terapii m. in.: zaburzeń ze spektrum autyzmu niepłynności mowy i logofobii mutyzmu pacjentów po udarach trudności komunikacyjnych po traumatycznych doświadczeniach (od trudnego porodu, przez doświadczenie straty, po wypadki komunikacyjne).
Program warsztatu wypływa z moich doświadczeń terapeutycznych. W jego tworzeniu korzystałam z teorii poliwagalnej Stephena Porgesa, zainspirowałam się założeniami osteopatii (Caroline Stone, Michel Puylaert, Pascal Grolaux) oraz biodynamicznej terapii czaszkowo-krzyżowej (Katherine Ukleja, Michael Kern, Grażyna Walasek, Justyna Sadowska) podejściem terapeutycznym i neurologią funkcjonalną w ujęciu Soni Padovan. Bliskie jest mi również podejście do roli ciała w procesie terapeutycznym reprezentowane przez takich praktyków jak: Olga Szwajgier, Aleksander Lowen, Frederick Matthias Alexander.
Prowadząca: dr n. hum. Gabriela Dragun – filolog, neurologopeda kliniczny, międzynarodowa certyfikowana terapeutka Neurofunkcjonalnej Reorganizacji wg Beatriz Padovan, terapeutka czaszkowo-krzyżowa i miofunkcjonalna, certyfikowana, międzynarodowa instruktorka Butejki. Ukończyła szkolenia m. in. z metody werbo-tonalnej, integracji odruchów wg Sally Goddard. W terapii wykorzystuje techniki manualne, m. in.: terapię ciała i głosu Sanjo, elementy technik osteopatycznych i Emmetta, kinezjologię stosowaną. Łączy wiedzę akademicką z praktyką terapeutyczną. Adiunkt w IFP Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracuje z UM we Wrocławiu, DSW we Wrocławiu, WSP im. J. Korczaka w Warszawie. Odbywała staże naukowo-terapeutyczne w Singapurze, Malezji i Grecji. Jej zainteresowania naukowe związane są z interdyscyplinarnością logopedii oraz holistycznym podejściem do pacjenta.
Przed warsztatem wykonaj to ćwiczenie i zapisz spostrzeżenia: Jeśli masz możliwość włącz do ćwiczenia domowników. Najlepiej wykonaj ćwiczenie z dwiema innymi osobami, jeśli nie masz takiej możliwości ćwicz w parze. Ćwicz. dla trójki: Wcielcie się kolejno w role: pacjenta, terapeuty i obserwatora. Zadaniem terapeuty jest odwracanie głowy i unikanie kontaktu wzrokowego zawsze, gdy pacjent chce nawiązać kontakt. Obserwator ma zachować bezstronność i tylko notować zaobserwowane u pacjenta i terapeuty zachowania, reakcje, emocje. Potem dwukrotnie trzeba się rolami zamienić. Wersja dla pary: Wejdźcie j. w. w role pacjenta i terapeuty, potem zamieńcie się rolami. Każdy osobno, po zamianie ról niech opisze swoje odczucia, reakcje w ciele, myśli. Wersja jednoosobowa: Wyobraź sobie, że jesteś u szefa, który krytykuje Cię i zwraca się do Ciebie w nieprzyjemny sposób. Zapisz, co czujesz?
Na warsztat przygotuj: wydruk skryptu przygotuj kolorowe długopisy, kredki wodę do picia zanim usiądziesz przed komputerem: poskacz, poobracaj głową i zrób kilka głupich min.
Cena: w przedsprzedaży 99 zł (w tym certyfikat, materiały, dostęp na 30 dni)
#mioterapia #terapia ##ćwiczenia #terapia miofunkcjonalna #nerwy #nerw błędny #teoria poliwagalna